Оригінальна стаття

Король Георг Четвертий (він же “Прінні”) і Королівський павільйон, Брайтон (1811-1822)
Філіп В. Алінгем, редактор, вікторіанська мережа; Університет Лейкхед (Канада)

Король Джордж IV (або “Прінні”, як його піддані ласкаво прозвали), народився в 1762 році, старший син одного з найдовше правлячих британських монархів Георга III. Завдяки нападам божевілля свого батька Джорджа, принц Уельський, став принцом -регентом у 1811 році, започаткувавши період розквіту в моді та літературі під назвою «Регентство». Після суворого дитинства, в якому домінував “Фермер Джордж”, у 18 років Прінні вирвався на свободу – спочатку завдяки інтризі з актрисою (місіс Робінсон), а потім із заміжньою жінкою, місіс Фіцберберт, римо – католичкою, на якій він підпільно одружився коли йому було всього 23 – у 25, вона вже була двічі вдовою! Принцу Джорджу був 21 рік, коли він у 1783 році здійснив свій перший візит до Брайтона, який, хоч і був ще селом (“Брайтгельмстоун”), порадував його зборами, балами, азартними іграми та прогулянками по пісках Ла -Маншу . Це було ідеальне місце, щоб уникнути тупого королівського батька, який так його не любив, і побути з людьми з відчуттям дотепності, краси та стилю. Після цього шлюбу в 1786 році він орендував «чудовий фермерський будинок» у долині річки Стейн, який він доручив архітектору Генрі Голланду переобладнати під неокласичний особняк, але згодом він мав перетворитись на коледжинську ксанаду з екзотичним китайським інтер’єром та могульськими екстер’єрами. Оскільки він був неповнолітнім і оскільки католицька церемонія не була визнана англійським законодавством, Прінні був вільний одружитися знову – з принцесою Кароліною Брансвікською в 1795 році. Він погодився одружитися з надзвичайно важкою німецькою принцесою за умови, що парламент сплатить його борги у розмірі 650 000 фунтів стерлінгів. Зверніть увагу, у віці 33, Джордж не був карликом на 17 камені (238 фунтів.) Він прагнув розлучитися з нею, але скандал, який породжував цей задум, закінчився її смертю у 1821 році. Коли Джордж IV відвідав Шотландію в 1822 році, сер Уолтер Скотт організував чудовий прийом для нього, незважаючи на його ганноверське походження та довготривалі якобітські спогади про свого дядька, м’ясника Камберленда та позорну поразку Бонні принца Чарлі у Каллодені 1745 року.

Вид на Королівський павільйон сьогодні. [Фотографія Жаклін Банерджі. Ви можете використовувати це зображення без попереднього дозволу для будь -яких наукових чи освітніх цілей, доки (1) кредитуєте фотографа та (2) пов’язуєте свій документ із цією URL -адресою у веб -документі або цитуєте вікторіанську мережу у друкованій. Натисніть на зображення, щоб збільшити його.]

       Проте, заступництво мистецтв Прінні можна оцінити найкраще в Брайтоні, а не в Единбурзі, Віндзорі чи навіть Букінгемському палаці. Визнанння Георга IV “Першим джентльменом Європи” випливає з того факту, що він визнав архітектурну геніальність Джона Неша (його “генерального геодезиста”, який перетворив особняк Голландії на палац Могул, додавши цибулеподібний купол, схожий на намет) покрівлі та численні вершини та мінарети), і геній моди Бо Браммеля (1778-1840), винахідник штанів, як ми їх знаємо, і кулінарний геній Марії Антуан Карем (1784-1833), шеф-кухар Талейрана на Конгресі Конгресу Відня і винахідник карамелі.

        Парламентарії та придворні похитали головами перед руйнівною екстравагантністю будівництва Прінні Брайтонського королівського павільйону, який став найвеличнішою, найсміливішою та найкрасивішою королівською фантазією в будь – якій країні Європи. Тут, як і в Карлтон -Хаусі, Віндзорському замку та Букінгемському палаці, Джордж зіграв активну роль у постійному контролі своїх архітекторів та декораторів. Незважаючи на східні лінії, життя в павільйоні було задушливим через спеку патентних печей та газове освітлення (саме це інновація). У 1811 році Принні також замовив будівництво великої стайні (тепер концертний зал) відповідно до індійської ідіоми. У 1820 році, після дев’яти років перебування на посаді регента, Джордж став королем Георгом IV. Йому було 59 років і він був у поганому фізичному стані – хоча все ще міг заспівати “Славний Аполлон” або “Могутній підкорювач” у музичній кімнаті Королівського павільйону. Востаннє він відвідав Брайтон у 1827 році; на той час східне бачення згасло, і він був проти того, щоб його відвідували натовпи курортного міста.

          26 червня 1830 року Георг IV помер у Віндзорському замку, все ще займаючись будівництвом. Його смерть ознаменувала кінець Георгського стилю. Король Вільгельм IV, який ненадовго займав престол з 1830 по 1837 рік, ставився до пані Фіцберберт з повагою та добротою, але вона була лише пережитком минулої епохи, а новому королю не вистачало почуття моди та стилю свого брата. Вільгельм IV залишився у павільйоні, але королева Вікторія вирішила, що йому бракує приватності та помірності. У 1845 році вона наказала закрити павільйон, а меблі вилучити. До 1850 – х років східний купол розваг Джорджа в Брайтоні вже був зруйнований. Законопроект запропонував використовувати прибуток від розчищення павільйону на “ремонт та розширення палацу Її Величності під назвою Букінгемський палац“. Корпорація Брайтона запобігла загрозі знесення, купивши порожній палац за 50 000 фунтів стерлінгів, що виявилося хорошою інвестицією. У 1865 р. Королева Вікторія повернула багато оригінальних прикрас та фурнітури; повного відновлення довелося чекати до початку правління королеви Єлизавети II, яка наказала повернути на постійну позику залишок оригінальних меблів, вилучених агентами королеви Вікторії.

Пов’язаний матеріал

  • Фермерський будинок до куполу задоволення: Будівля Королівського павільйону, Брайтон (1786-1822)
  • Банкетний зал та музична кімната: Ostentation Run Riot
  • Королівський павільйон (східний фронт та інші види)
  • Королівські конюшні

Посилання

Автомобільна асоціація Великобританії. Скарби Британії та скарби Ірландії. Drive Publications, Лондон: 1973. Стор. 99 і 101.

Хігінботтом, Девід. Іл. Джон Барроу та Ерік де Маре. Брайтонський королівський павільйон. Брайтон, Сассекс: Королівський павільйон, Комітет музеїв та бібліотек, 1972.

Пламб, Дж. Х. “Джордж IV”. Королівська спадщина: історія королівських будівельників та колекціонерів. Британська телерадіомовна корпорація, Лондон: 1977. Стор. 197-242.