Оригінальна стаття

 Алмазна Сутра

Джордж Бурей

 1. Це те, що я чув:

Одного разу Будда перебував на ретриті у Анафапіндіки, що на річці Джета поблизу міста Сварасті, де зібрались 1250 ченців. Переодягнувшись та влаштувавши жебрацькі обходи в місті та поївши одну їжу, він сидів із ченцями.

 1. Чернець Субхуті віддячив Будді і поставив запитання: “Що повинен пам’ятати той, хто хоче пройти шлях Бодхісатви?”
 2. Будда відповів: “Бодхісаттва повинен пам’ятати про це: усі створіння, чи народилися вони з утроби матері, чи вилупилися з яйця, чи перетворюються вони на зразок метеликів, чи дивом виникають, чи мають тіло, чи чисто духи, чи здатні вони до думки, чи не здатні до думки: усе це я обіцяю допомогти увійти в нірвану до того, як я сам там відпочити!

“Але майте на увазі, Субхуті, що насправді не існує такого, як я, хто допомагає, і немає такого, як той, кому я допомагаю. Бодхісаттва, який не визнає цієї реальності, не є справжнім Бодхісаттвою!

 1. “Справжній Бодхісаттва не насолоджується цим співчуттям і не цікавиться зовнішністю. Він просто самовіддано допомагає іншим.

“Чи можете ви виміряти схід, захід, північ і південь, Субхуті?”

“Ні, Господи”.

“Ви також не можете виміряти заслуги того, хто може допомогти іншим, не думаючи про себе”.

 1. “Субхуті! Чи може хтось сказати, хто є Буддою на основі фізичних характеристик?”

“Ні, Господи. Ти навчив, що бути Буддою – це не питання фізичних характеристик”.

“Тож той, хто переймається появами, ніколи не побачить Будду, але хтось не переймається появами”.

 1. Субхуті запитав: “Господи, чи завжди знайдуться люди, які розуміють твоє послання?”

Будда відповів: “Не сумнівайтеся в цьому, Субхуті! Завжди знайдуться люди, які, почувши повідомлення, будуть дотримуватися заповідей і практикувати наш шлях. Наше повідомлення дістанеться людям просто тому, що це правда! Прийде час, коли багатьом більше не знадобляться слова, але й будуть поза словами. Ми всі повинні прагнути виходити за рамки слів, тому що слова можна чіпляти, і ми не повинні чіплятися за речі. Зрозумійте, що слова Будди схожі на пліт, побудований щоб перетнути річку: Коли його призначення виконане, його треба залишити, якщо ми маємо подорожувати далі!

 1. “Тож скажи мені, Субхуті. Чи я вчив кінцевому вченню?”

“Ні, Господи. Кінцеве вчення – це не те, чого можна навчити, тому що кінцеве вчення – це не річ, яку можна зрозуміти чи чіпляти”.

 1. Будда сказав: “Скажи мені, Субхуті. Якби хтось дарував всесвіт, повний скарбів, щоб допомогти іншим, він отримав би велику заслугу?”

“Так, Господи. Його заслуга була б великою. Але ви також навчили нас, що для того, щоб цей вчинок щедрості був справжнім, він не подумав би отримати заслугу. Насправді він не подумав би про себе взагалі! “

Будда сказав: “Тепер, якщо хтось розуміє і передає навіть чотири речення мого повідомлення іншому, його щедрість ще більше. Він не просто щось дає, він допомагає створити майбутніх Будд!”

 1. “Скажи мені, Субхуті. Чи сказав би хтось, хто починає розуміти моє повідомлення,” що я зробив щось величне? “

“Ні, лорд. Якщо сказати щось подібне, це означатиме, що початківець не розуміє, що там немає его, яка б взагалі нічого не мала!”

“І чи сказав би хтось, хто високо просунувся в розумінні мого повідомлення,” я зробив щось величне? “

“Ні, Господи. Кожен, хто говорить таке, також сказав би, що дійсно існує его, яке щось досягає, і чогось досягти. Це не думки того, хто розуміє ваше повідомлення.

“Господи, ви сказали, що я маю успіх у досягненні миру і свободи від пристрастей. Насправді я більше не жадаю статусу святого. Якби це зробити, я впевнений, що ви ніколи так не подумали б про мене! “

 1. “Субхуті, якби я сказав: “Бодхісатви прикрашають небо “, то я б говорив правду?”

“Ні, Господи. Прикраси – це ілюзії, а ілюзіям немає місця на небі”.

“І тому Бодхісаттва повинен позбавити їх розум від его та припинити надавати свої переваги одному або іншому запаху, тому чи іншому звуку, тому чи іншому погляду. Бодхісаттва не повинен прив’язатись ні до чогось, мати відрази від чогось”.

Будда запитав: “Субхуті, якби у людини було величезне тіло, як гора, він був би чудовою людиною?”

“Ні, Господи. Тому що” велика людина “- це лише слова, а бути великою людиною – це ілюзія, створена вірою в его”.

 1. Тоді Субхуті запитав Будду: “Господи, як називатимемо цю проповідь?”

Будда відповів: “Назвіть це” Діамантова сутра про досконалість мудрості “. Як алмазне лезо, воно може прорізати всі марення! “

 1. Тоді Субхуті раптом усвідомив сенс проповіді, і це його зворушило до сліз. “Господи, дякую за цю проповідь. Кожен, хто її почує і зрозуміє з чистим розумом, буде зворушений нею. Навіть сотні років у майбутньому її зрозумілість буде оцінена”.
  ….
 2. “Субхуті, якби хтось подарував достатньо скарбів, щоб заповнити всесвіт, він все одно не отримав би такої кількості заслуг, як той, хто встигає зрозуміти і передати кілька рядків цієї проповіді.

“Отже, що слід думати, коли починається подорож Бодхісаттви?

“Як падаюча зірка, як міхур у потоці,
Як полум’я на вітрі, як мороз на сонці,
Як спалах блискавки або сон, що минає.
Так ви повинні розуміти світ его”.

Субхуті та решта ченців були сповнені радості, почувши проповідь Будди.

___________________________________________________________________________________________________________________________

[Інтерпретація та скорочення на основі інших перекладів. Усі помилки виключно мої!